Basınçlı Hava Kimyasal Ölçümler

Üretim tesislerinin neredeyse tamamında, alt yapı kaynaklarından biri olarak basınçlı hava kullanılmaktadır. Basınçlı hava direkt olarak veya en direkt olarak ürünlerimiz ile temas edebilmektedir. Özellikle ilaç, medikal ürün ve gıda ürünlerinde, basınçlı havanın ürün ile teması sonrası kirlilik oluşturma riski mevcuttur.  

Ürün kalitesinin korunması için basınçlı hava kalitesinin tespit edilmesi ve düzenli aralıklar ile test edilmesi gerekmektedir. Basınçlı hava kaynağının kontaminasyon riski taşımadığını ispatlamak üreticilerin sorumluluğundadır. 

Basınçlı hava kalitesi ISO 8573-1 ve serisi standartlara göre test edilmelidir. Nem içeriği, yağ aerosolları ve buharı için test işlemleri uygulanmalıdır. Yağ içeriği özellikle gıda ve ilaç üretimi için önemlidir. Nihai ürün ve basınçlı hava sistemi için büyük risk oluşturur. Gıda da yağ kontaminasyonu tüketici sağlığını etkilediği gibi kötü koku veya renklenmeye sebep olabilir. Gıda ambalajlarındaki yağ kirliliği ile de ürünlerin kontamine olma riski mevcuttur. 

Yağsız kompresör kullanımı, yağ kirliliğine karşı alınan önlemlerden bir tanesidir. Unutulmamalıdır ki yağsız kompresörler de kontaminasyonu tamamen önlemez ve filtreleme ve test işlemlerinin yapılması gerekir. 

Basınçlı hava sistemi validasyonu için bizimle irtibata geçebilirsiniz. İletişim için tıklayınız.